![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 4161324
*
nr 416 1324
Spegel
Mässing, höjd: 120 (nyprod.)
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juni 2006
kl 16:00:00
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 416 1324
Spegel
Mässing, höjd: 120 (nyprod.)
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 juni 2006 |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall mässing spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53